fbpx

İletişime Geçin! +90 (850) 317 59 49 (7/24 Bilgi ve Destek Hattı) | [email protected]

Serhan VARHAN ile Söyleşi

Serhan VARHAN ile Söyleşi

Taksim Bilişim Teknik Müdürü Serhan VARHAN ile Taksim Bilişim’in kuruluşu, gelişimi, hizmet alanları ve ürünleri hakkında konuştuk.

Taksim Bilişim ne zaman kuruldu, kuruluş sürecine ilişkin bilgi alabilir miyim?

Şirketimiz 2011 yılında kurulmuş genç bir firmadır. Genç bir firma olmamıza karşın tecrübeli kadromuzla “devamlılık-hız-kalite ve güven” kelimelerini kendimize ilke edinerek işe başladık.

Neden Bu 4 kelime çok önemli?

Devamlılık olmazsa hızlanamazsınız, Hız olmazsa işin tadını kaçırırsınız, Kalite olmazsa koşarken düşerseniz ve en önemlisi bu üç faktör bir araya gelmezse Güven kazanamazsınız.

Daha önce yapılmayanı yapmakla ve düşünülmeyeni üretmekle taklitçilik arasındaki farkı bilen saygıdeğer müşterilerimizle sayısız projeye imza atabilmek için çok heyecan duymaktayız.

Çalışma konularınızı öğrenebilir miyiz?

Çalışma konularımız ise, mobil uygulamalar,İnternet yayıncılığı ve ekonomik canlı yayın çözümleridir. 50′ye yakın TV kanalının mobil uygulamalarını ve İnternet yayınlarını bu 2 yıllık süreçte yapmayı başardık. En son süreçte ise çok ekonomik canlı yayın sistemimizle aylık 300 TL’ye 40 saat canlı yayın imkanını sağladık.

Yeni bir firma olmanıza rağmen çok hızlı bir araştırma-geliştirme içerisinde olduğunuzu biliyoruz. Tasarımı kendinize ait yeni bir ürününüzü piyasaya sürdünüz. Bu yeni ürünü yakından tanıyabilir miyiz? Hangi özelliklere sahip, neler yapar, nerelerde kullanılabilir?

Evet 2 senelik bir kuruluşuz gerçekten ve bu konu ile ilgili uzun araştırmalar yapıp bunun yanı sıra yurt dışında birçok fuarlara katılarak KA-Band ve çanak yayınlarla ilgili ne yapabiliriz dedik. Uzun araştırmalardan sonra Avrupa ülkeleri dahil olmak üzere gördük ki bölgesel TV’ler Ku-Band’dan KA-Band’a çok hızlı bir şekilde canlı yayınlarını geçiriyorlar ve maliyetleri çok düşük. Kısacası milyarlık araçlar ve cihazlar artık küçük ticari araçların içine giriyor ve ekip olarak hemen karar verip ülkemizde bu yeni teknolojiyi yerli üretim olarak yapmalıyız dedik.

Şimdi öyle bir ürün düşünün ki; hem ucuz olsun, hem taşınabilir olsun, hem de çok işi tek başına yapabilsin. Bu fikirleri ortaya çıkardığımız bir ürün oluşturduk. Mobil Stüdyo.. Yani tek başına taşınabilir TV reji.

6 Kamera girişine sahip(4SDI-2HDMI) olarak kullanılabilir. Üzerinde H264 donanımsal encoder mevcut ki bunun sayesinde kayıpsız şekilde diske direkt olarak kayıt yapabiliyor.

Özel tasarlanmış çantasını açtığınız zaman iki monitör karşınıza çıkmakta. Birinci monitörde kamera önizlemeleri görüyor, ikinci monitörde de dokunmatik özelliği sayesinde sistemi yürütebiliyorsunuz.

Mobil Stüdyo‘muz sayesinde hem görüntüleri seçebiliyor, hem alt yazı hem de logonuzu seçebiliyorsunuz. Bir de üzerinde encoder sayesinde herhangi bir ayar yapmadan yayını Ka-Band üzerinden TV istasyonuna aktarabiliyorsunuz. Ayrıca her türlü video dosyasını da Mobil Stüdyo‘muzda oynatabiliyorsunuz.

Özetle, Mobil Stüdyo’muz sayesinde tek başına paket program çekebileceğiniz gibi aynı zamanda yayınınızı diğer sistem bileşenleri ile yayın masanıza aktarabilirsiniz. İçerisinde hazırladığımız özel yazılımlar sayesinde adım adım tüm işleri otomatik olarak yapıyor ve kullanmayı hiç bilmeyen bir insanın bile kullanacağı bir ara yüz ile karşınıza çıkıyor.

Yaynı başlat,yayını durdur,görüntü mikseri, alt yazı gönder, video oynat, anında destek, cihazı kapat gibi butonlar bulunuyor. Anında destek butonuna bastığınızda bize otomatik olarak destek talebiniz düşüyor ve bizde uzaktan mobil stüdyonuza sizin bağlantınıza izin vermeniz halinde probleme dahil olup çözümlemeye başlıyoruz.

Bu yeni ürünle kimleri hedeflediniz? Satış ve satış sonrası hizmetlerinizin ayrıntılarını öğrenebilir miyiz?

Evet bu ürünle çok geniş bir sektöre hitap ediyoruz. Mesela; İnternet televizyonculuğu biliyorsunuz ki Türkiye’de oldukça hızlı bir biçimde yayılıyor ve hatta hemen hemen herkes TV seyretmek yerine tüm programları İnternetten izliyor. O nedenle bu sistemle İnternet TV yayını yapan ve yapacak olan kuruluşları, dış çekim yapan prodüksiyon şirketlerini, yerel-bölgesel TV kanallarını, free satellite TV’leri ve ayrıca tüm belediyeleri hedef aldık. Ve daha bir çok örnek çoğaltabiliriz. Kısa her yayın kuruluşunun elinde olması gereken bir sistem ve hatta kısıtlı bütçesi olan her yayın kuruluşunun ve kişinin bundan sonraki yayıncılığında bu sistem bence can simidi olacakır.

Satış ve sonrası hizmetlerimize değinecek olursak; Anten Türkiye’nin en iyi firmalarından birisi olan SVS telekomunikasyon şirketi tarafından üretilmiş olup, garantisi ise yine bu firma tarafından yapılacaktır. Mobül stüdyo ise zaten kendi üretimimiz olup arkasında TAKSİM BİLİŞİM olarak her zaman garantimiz mevcuttur. Bunu da yapmış olduğumuz sözleşmelerimizde mutlaka belirtmekteyiz.

Herhangi bir nedenle (düşüme ve/veya kırma gibi kullanıcı kaynaklı bir hata dahi olsa) Mobil stüdyo’nun bozulması halinde müşterimize 48 saat içerisinde yenisini gönderiyoruz. Ki dünyada böyle bir garanti sistemi yok. Müşterimiz de bize bozulan ürünü gönderiyor ve öncelikle hatasını tespit ediyoruz. Eğer kullanıcı kaynaklı bir hata ise onarım ücretini müşteriye bildiriyor ve sorunu gideriyoruz. Eğer ki kullanıcı kaynaklı bir hata değil ise garanti kapsamında onarımını sağlıyor ve müşterimize geri gönderiyoruz. Müşterimiz de bize bu esnada yollamış olduğumuz cihazımızı tekrar iade ediyor. Müşterimiz ile yaptığımız sözleşmede bu garanti koşulunu yazılı olarak belirtiyoruz.

Ürünün teknik özelliklerinden bahsederken Ka bandından yayın gönderme özelliğinide saydınız. Neden GSM hatları değil de Ka-Band? Ka bandının kullanılmasının avantajları neler?Ka-Bandıyla çalışmak için hangi firmayla işbirliği yaptınız?

Ka-Band mı ve ya 3G mi ? Aslında ikisinin de kullanım alanları farklı. Ka-Band sisteminde yayına çıkma süresi ile 3G yayına çıkma süresi arasında farklılıklar bulunmaktadır. 3G’nin bazı dezavantajları bulunuyor. Bunların bir tanesi heryerden 3G sinyalinin alınamaması(dağda, şehir merkezlerinden uzak yerde), ikincisi kalabalık ortamlarda paylaşılan 3G şebekesinden dolayı aynı hızlarda hizmet alınamaması, üçüncüsü de sinyal kesici cihazlardan etkilenmesi diyebiliriz. Ka-Band’da ise bu dezavantajlar yok.

Ka-Band konusunda Eutelsat’ın servisi Tooway’in Türkiye Distrbütörü Eser Telekom ile işbirliği yaptık. Pazar günleri de dahil 7/24 destek veren Eser Telekom, telekominikasyon sektörüne hizmet vermiş köklü bir kuruluştur…

Yerli bir ürünün tasarım aşamasından piyasaya sürülmesine kadar geçen süreci değerlendirdiğinizde, yerli bir ürünü ortaya koymanın zorlukları neler?

Başlangıçta kağıt üzerinde yapmış olduğumuz hiçbir hesap gerçek hayatta olduğu gibi tutmadı diyebiliriz. Yerli bir ürün gerçekleştirmek gerçekten oldukça zor ve bir o kadar da tecrübe gerektiriyor. Son 1 yılda geliştirdiğimiz bu cihazla gerçek ortamda Türkiye’nin birçok ilinde saha testleri yaptık.

Fakat hakikaten şimdi geldik en zor soruya; bu sistem 3 ana çalışmadan meydana gelmektedir. Ve Türkiye’de iç uygulanmamış bir sistemdi. Sistemin ana kolu Uydu… Ve bunun Türkiye’deki distribütörlerini ünlerce araştırdık… Hangi disttribütör bize destek ve hizmet verir dedik. Çünkü Ka-Band yeni bir sistemdi ve en ufak aksilikte herkes doğal olarak merkezi arayacaktı. Bu distrbütör de buna katlanmalı ve 7/24 arayanın karşısına yetkili çıkmalıydı. En sonunda Eser Telekom’da karar verildi. Eser Telekom yönetimi ve Satış Müdürü Baki Pak ve Teknik departmanda Kürşat Bey bu geçen test zamanında pazar günü dahil 7/24 desteklerini esirgemediler. Yönetim başta olmak üzere tüm Eser Telekom ailesine teşekkür ediyoruz.

İkinci ana kol uydu anteni; maalesef Ülkemizde ve Avrupa’da çok yeni bir istem olduğu içi KA-Band tam otomatik antenin yaygın bir üretimi yoktu. Araştırmamız aylarca sürdü… Birçok kişi ve kuruluşlarla görüştüğümüz halde olmlu bir netice alamadık. Hep “tamam yapılacak” veya “yapacağız” sözlerini duyduk. En sonunda SVS telekomünikasyon firmasının kapısını çaldık, “yaparız” dediler.Gerçekten yaptılar… Ve en sonunda bu aşamayı da alnımız akıyla tamamlamış olduk.

Bu nedenle başta SVS Telekomunikasyon yönetiminr ve Genel Müdürü Abdullah Sağlam, Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Uğur Kılıç’a ve Teknik Departmandan Ömer Uçar’a vermiş oldukları üstün desteklerden dolayı buradan bir kez daha teşekkürü borç biliriz.

Üçüncü olmazsa olmazımız ise Mobil Stüdyo; Bu ürünün üretim aşamasında birçok free satellite, bölgesel yerel tv kanalları ile ve kişilerle görüşüldü.

Bu kurumlarda çalışan teknik müdürlerin ve birçok kişinin görüşleri, istekleri ve önerileri alındı. Sonuçta Mobil Stüdyo tamamen yerli görüş olarak ortaya çıktı.

Sonuç itibariyle bu ürünlerin bir araya gelmesi sonucu 1 yıl sonunda bu sistemi hayata geçirdik. Biz amacımıza ulaştık. Bundan sonra söz kullanıcıların…

Önümüzdeki döneme ilişkin yeni ürünler, projeler var mı?

Teknolojideki yeniliklerin sonu gelmeyeceğine göre biz de TAKSİM BİLİŞİM olarak her gün bir adım daha ileri gitmeyi amaçlıyoruz. Zaten siz kullanıcılarımıza da bu bilgileri aktarmaya devam edeceğiz…

Bizi takip edin…

Paylaş